تقسیط مهریه

نحوه تقسیط مهریه

تقسیط مهریه در قانون اسلامی

تقسیط مهریه در قانون اسلامی چیست و به چه صورتی انجام میپذیرد؟

مهریه عبارت است از مالی که مرد ضمن عقد متعهد میشود که به زن پرداخت کند. با جاری شدن خطبه عقد فی ما بین آنها این تکلیف بر گردن مرد میباشد. از آنجا که مهریه عندالمطالبه میباشد هر زمان که زن اراده کند مرد موظف است که آن را به همسر خویش پرداخت کند.

از آنجا که ازدواج دارای سند رسمی است که در دفتر خانه ثبت میشود در صورتی که زن درخواست مهریه داشته باشد میتواند با مراجعه به دفترخانه اسناد رسمی این درخواست را انجام دهد و نیازی نیست که حتما مستقیما به دادگاه مراجعه کند.

تقسیط مهریه ۱۱۰ سکه

در گذشته طبق قانون محکومیت های مالی در صورتی که مرد توانایی پرداخت مهریه را نداشت امکان بازداشت وی وجود داشت. اما با تغییر قانون در صورت اثبات ادعای اعسار بودن مرد یعنی عدم توانایی مرد در پرداخت صداق به همسر این حکم برداشته میشود. یعنی در صورتی که مهریه زوجه بالای ۱۱۰ سکه باشد، مرد بازداشت نمیشود و اقدام به تقسیط مهریه میکنند. اما در صورتی که مهریه تا ۱۱۰ سکه باشد باز هم امکان صدور حکم جلب و بازداشت از طریق مراجع قانونی و انجام روند حقوقی با مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری همچنان برقرار میباشد.

نحوه تقسیط مهریه برای کارمندان دولت

تقسیط مهریه به این شکل است که مرد نمیتواند بعد از پرداخت چند قسط از آن از زیر آن شانه خالی کند. چرا که در صورت عدم پرداخت به موقع قسط مهریه، پرداخت آن از حالت اقساط به حال تبدیل میشود. یعنی مرد باید یکجا آن را پرداخت کند. زمان پرداخت اقساط هم بدین گونه است که هر ماه سر همان تاریخ اجرای حکم زمان پرداخت اقساط است. این برای کارمندان دولتی که حقوق آنها طبق روزهای خاصی و به صورت منظم پرداخت میشود شرایط خوبی است. اما باید توجه داشت که این تاریخ را نمیتوان تغییر داد. همچنین برای اینکه جای هیچ عذر و بهانه ای برای عدم پرداخت اقساط مهریه نباشد، پرداخت آن میشود توسط پیک موتوری، خانواده و دوستان صورت گیرد. برای راهنمایی بیشتر به مشاور حقوقی مراجعه نمایید.

طلاق بعد از تقسیط مهریه

همان طور که گفتیم بعد از صدور حکم تقسیط مهریه پرداخت اقساط آن میشود که هم توسط مرد صورت گیرد و یا یکی از آشنایان وی صورت گیرد. در صورتی که زوج و زوجه از هم طلاق گرفته باشند باید طبق روز معین سکه به شعبه اجرای احکامی که پرونده ایشان در آنجا میباشد مراجعه کرده و قسط را پرداخت کند و رسید دو برگی را امضا میکند. پس از آن نوبت به مراجعه زن به شعبه برای دریافت میباشد. بر خلاف پرداخت، برای دریافت مبلغ تقسیط مهریه حتما باید خود زن به شعبه مراجعه کرده و پس از امضای رسید نسبت به دریافت مبادرت به عمل آورد.

اعتراض به رای تقسیط مهریه

در صورت صدور حکم تقسیط مهریه به این شکل است که تعدادی از سکه های مهریه را به صورت پیش پرداهت لحاظ میکنند و پس از آن معمولا مبلغ تقسیط مهریه به صورت ماهیانه میباشد. در صورتی که این مبلغ باز هم برای مرد قابل پرداخت نباشد باید تا قبل از صدور حکم اجرایی اعتراض خود را وارد کند و مدارک کامل خود را دال بر عدم توانایی پرداخت مبلغ به دادگاه بدهد تا نسبت به تغییر میزان اقساط رفتار شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید