تمکین

تمکین خاص و عام مرد و زن

معنی تمکین چیست؟

تمکین از جمله تخصصات وکیل خانواده است. با جاری شدن عقد نکاح و صورت گرفتن ازدواج، تکالیف و حقوقی برای زن و شوهر ایجاد می شود.

در رابطه زوجیت ایجاد شده بین زن و شوهر تمکین در عبارت است

از اطاعت زوجه از همسر و خواسته های وی.

اگر بخواهیم کمی تخصصی تر به این موضوع توجه کنیم در واقع دو نوع تمکین داریم:

تمکین عام

این امر در واقع عبارت است از خوش رویی و خوش رفتاری زن با همسر خود و مطیع بودن نسبت به وی و خواسته های شرعی او و آراستگی برای همسر با رعایت اقتضای شان خانوادگی آنها. در واقع تمکین بهتر است که دو طرفه باشد و رعایت همه این ها برای مرد هم لازم است.

در واقع زن باید وظایف همسری خود را نسبت به همسر خویش انجام داده و طبق قانون و شرعیات از همسر خویش اطاعت کند و از او اطاعت کند و به ریاست مرد در خانواده احترام بگذارد. برای تحصیل و کار و رفت و آمد خود از همسر اجازه بگیرد.

در صورتی که مرد خواسته نا متعارف که با شرعیات نیز در تضاد باشد داشته باشد زن می تواند از شوهر خویش اطاعت نکند.

تمکین خاص

این نوع تمکین در واقع مرتبط با رابطه خاص زوجیت و زناشویی می باشد.

زن باید در این رابطه نیز از همسر خویش اطاعت کند.

در صورتی که زن در این امر از همسر خویش اطاعت نکند

مرد می تواند با بهره مندی از مشاوره حقوقی نسبت به عدم انجام تکالیف او شکایت

و خود نیز از انجام تکالیف زوجیت مبرا می شود.

عدم تمکین و مهریه

زمانی که زن از همسر خویش چه در رابطه با نوع عام آن و چه نوع خاص آن اطاعت نکند در واقع تکالیف خود را انجام نداده و حقوق مرد را زیر پا گذاشته است. در این صورت مرد می تواند با مراجعه به دادگاه خانواده نسبت به طرح شکایت خود اقدام کند. در این زمان است که با حکم دادگاه یا زن ملزم به اطاعت از مرد می شود و یا مرد از پرداخت حقوق زن بعد از زمان عدم تمکین از جمله نفقه مبرا می شود. به دلیل عندالمطالبه بودن مهریه در این موارد این حق برای زن صلب نمی شود. همچنین یکی دیگر از اتفاقاتی که می افتد این است که در صورتی که زن از مرد درخواست مهریه کند و مرد نپردازد، زن می تواند در قبال آن از اطاعت از مرد خودداری کند.

تمکین نکردن مرد و زن

بر خلاف دیدگاه عمومی تمکین دو طرفه است و هم از جانب زن نسبت به مرد است و هم از جانب مرد نسبت به زن می باشد. زوجین می بایست هر دو نسبت به انجام وظایف همسری خود کوتاهی نکنند. چه مرد و چه زنی که در انجام وظایف و تکالیف خود نسبت به همسرش کوتاهی کند ناشز خوانده می شود. در این زمان همسر می تواند با مراجعه به دادگاه و طرح دعوی کرده و همسر خود را مجاب به تمکین نماید.

تمکین در دوران عقد

بعد از جاری شدن صیغه عقد ممکن است

که زوجین به دلیل عدم آمادگی برای تشکیل زندگی از جمله تهیه مسکن و جهیزیه

توانایی لازم را برای رفتن به منزل خود و مستقل شدن را نداشته باشند.

در این زمان هر کدام از طرفین در منزل پدری خود به سر برند.

در این زمان اگر زوجین خانواده ها مراقبت نکنند

ممکن است مشکلات و اختلافاتی بین زوجین پیش بیاید.

از جمله آنها همین مساله تمکین است.

خوب است که بدانید تا وقتی که زوجه در منزل پدری خود به سر می برد

برای انجام اموری همچون بیرون رفتن از منزل و تحصیل و کار خود نیاز به اجازه از همسر ندارد.

آثار عدم تمکین

خانواده باید کانون گرمی برای زن و شوهر باشد و زوجین برای آرامش و صمیمیت هر چه بیشتر در خانواده تلاش کنند. مسائل این چنینی و اختلافاتی که پیش می آید تا حد ممکن باید بین خودشان رفع و رجوع شود و در صورت لزوم به مشاوره حقوقی برای اطلاع از حقوق و تکالیف طرفین مراجعه شود. مطمئنا با بزرگ شدن مسائل این چنینی و حل نشدن آن ها و رجوع به دادگاه ها و شاید حبس باعث اوج گرفتن اختلافات می شود و شاید درصد احتمال حل شدن مسائل بسیار کم شود. در این صورت بهتر است که قبل از به وجود آمدن چنین اختلافاتی با افزایش دانش حقوقی خود نسبت به حقوق خود و همسر خود بیشتر واقف بوده و وظایف خود را به عنوان همسر به خوبی انجام دهید تا دچار تنش و اختلافات احتمالی نشوید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید