وکیل مهریه

وکیل مهریه

انواع مهریه در اسلام چیست؟

مهریه مالی است که در هنگام عقد نکاح مرد تعهد می کند که به زن بپردازد.

مهریه باید کاملا مشخص و واضح باشد و به صورت ابهام وجود نداشته باشد. اما می تواند به صورت مال و یا کاری بر ذمه شوهر باشد. مثلا اینکه صداق زن این باشد که همسرش قرآن را حفظ کند و یا او را به سفر به حج ببرد. و یا می تواند مالی مانند سکه، طلا، اموال منقول و غیر منقول باشد.

به محض جاری شدن خطبه عقد مهریه بر مرد واجب می شود و هر زمان که زن بخواهد باید آن را پرداخت کند.

این که می گویند مهریه یا صداق عند المطالبه است نیز همین می باشد که هر زمان که زن اراده کند و صداق خود را مطالبه کند مرد باید به او را بپردازد.

به دلیل اینکه مهر در سند رسمی ازدواج ثبت می شود یک سند لازم الاجرا است و نیازی نیست که برای دریافت آن از طریق دادگاه اقدام شود. در صورتی که زن بخواهد می تواند از طریق دادگاه نیز اقدام نماید. در این صورت می تواند با مراجعه به وکیل پایه یک دادگستری و دریافت راهنمایی و مشاوره حقوقی اقدام به درخواست مهر کند.

البته مهریه می تواند هم عندالمطالبه و یا به صورت عندالاستطاعه باشد. در صورت عندالمطالبه بودن هر زمان که زن صداق را درخواست کند مرد موظف است که آن را پرداخت کند و ارتباطی به توان اقتصادی او ندارد.

در صورت عندالاستطاعه بودن در صورتی که مرد توانایی پرداخت صداق را داشته باشد زن می تواند آن را از همسر خود درخواست کند و در صورتی که ثابت شود که مرد استطاعت مالی ندارد موظف به پرداخت در همان زمان نمی باشد.

میزان مهریه بیش از ۱۱۰ سکه

قبلا به این صورت بود که در صورت عدم پرداخت مهر برای هر میزان حکم بازداشت صادر می شد. اما اخیرا با تغییر قانون در صورتی که مرد ادعای عدم استطاعت مالی کند تا زمان اثبات ادعای وی بازداشت نخواهد شد و در نهایت حکمی که برای او داده می شود این است که مهر قسط بندی شود.

در صورتی که میزان مهریه بالای ۱۱۰ سکه باشد باید زوجه ثابت کند که مرد توانایی پرداخت را دارد و در این صورت مرد موظف به پرداخت است.

در صورتی که مرد توانایی پرداخت مهر نداشته باشد حکم بازداشت برای او نخواهد داشت و مهر قسط بندی می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید