در محاسبه ی نفقه زن چه مواردی اهمیت دارد؟

در این مقاله از مشاورین حقوقی دادارتل به این سوال پاسخ میدهیم که در محاسبه نفقه زن چه مواردی اهمیت دارد ؟

مشاور حقوقی پاسخ میدهد: نفقه عبارت است از تمام خواسته ها و نیاز های با وضعیت زن مانند پوشاک ، محل زندگی ، غذا، اثاث خانه، هزینه های مربوط به درمان و بهداشت و خدمت کار اگر عادت به آن مطرح باشد یا به دلیل اِشکال و یا بیماری در زوجه که مرد وظیفه دارد تمام این نیاز ها را برای زن بر آورده سازد.

نقفه ی زن تنها در ازدواج دائم  مطرح است و در ازدواج موقت که اکثریت آن را با نام صیغه می شناسند ، مرد وظیفه ی پرداخت نفقه را ندارد مگر این که در قرارداد عقد این موضوع مطرح شود.

درخواست نفقه زمانی قابل قبول است که زن از همسر خود تمکین کرده باشد. تمکین به این معنی است که زن خواسته ها و نیاز های مشروع مرد را انجام دهد . یکی از این نیاز ها اقامت زن در خانه ی دائمی همسرش است. یعنی زوجه باید در خانه ی همسرش زندگی کند مگر این که عقد شرطی مقابل این موضوع مطرح شده باشد.

بنابراین قانون اگر زوجه بدون اجازه ی همسرش و یا علت غبر قابل قبول، خانه را ترک کند و در محل دیگری ساکن شود، مرد می تواند نفقه ی او را پرداخت نکند.

« ناشزه » زنی است که بدون علت قابل قبول از تمکین همسرش خودداری می کند. در این مورد سه اتفاق می تواند بیفتد:

 1. مرد مکلف به پرداخت نفقه نیست.
 2. مرد می تواند از طریق دادگاه درخواست طلاق کند.
 3. مرد می تواند از طریق دادگاه درخواست ازدواج مجدد کند.

 

محاسبه ی نفقه چگونه است؟

محاسبه ی نفقه بر اساس شئونات خانوادگی زوجه، عادت همشهری ها، نفقه امثال زن و وضع مالی شوهر تعیین می شود. اگر زن و مرد در تعیین میزان نفقه به توافق نرسیدند می توانند از کارشناس کمک بگیرند.

چند نکته در مورد نفقه:

 • مرد از زمانی که ازدواج صورت گرفت و زندگی زناشویی شروع شد، وظیفه پرداخت نفقه را دارد.
 • زن می تواند هر موقعی که دوست داشت نفقه خود را بخواهد. اگر همسر او از این کار سر باز زد زن می تواند با روش هایی که در اینجا مطرح می کنیم اقدام کند:
 • ضمانت اجرای حقوقی: اگر زن تمکین کند و مرد نفقه را پرداخت نکند، زن می‌تواند با طرح دعوی حقوقی، از دادگاه خواستار نفقه خود شود. در این شرایط دادگاه حکم به پرداخت نفقه می دهد. اگر دادگاه حکم به پرداخت نفقه صادر کند و مرد نتواند آن را پرداخت کند، زن می تواند تقاضای طلاق کند.
 • ضمانت اجرای جزایی: با توجه به این موضوع که بر اساس قانون کشور ما نپرداختن نفقه جرم است، زن می تواند از شوهرش شاکی باشد. اگر این موضوع اثبات شود، مرد علاوه بر پرداخت نفقه، مجازات هم خواهد شد.

آیا میزان نفقه در قانون مشخص نشده است؟

 • در قانون میزان دقیقی برای نفقه تعیین نشده و بر اساس وضعیت مالی، زمانی و مکانی متغییر است.
 • نفقه زمانی به زن تعلق دارد که از انجام تمکین خودداری نکند.
 • اگر مردی برای مدتی غایب باشد زن می تواند از دادگاه خواستار نفقه باشد. دادگاه هم وظیف دارد از دارایی مرد نفقه را معلوم کند و به زن پرداخت کند.
 • بعد از مرگ مرد، زن می تواند نفقه ی خود را از افرادی که پرداختن آن را متقبل شده اند، بگیرد.
 • در نوعی طلاق که طلاق رجعی گفته می شود، مرد می تواند به زن رجوع کند. در این طلاق مرد وظیفه ی پرداخت نفقه را دارد.
 • اگر طلاق به علت عدم تمکین زن اتفاق افتاده باشد، مرد موظف به پرداخت نفقه نیست مگر آن که زن باردار باشد تا این که بچه به دنیا بیاید مرد باید نفقه زن و فرزند را بدهد. در غیر این صورت وظیفه ی پرداخت را ندارد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید