مشاور حقوقی شرکت

مشاور حقوقی شرکت

آشنایی با مشاور حقوقی شرکت

مشاور حقوقی شرکت کیست و لزوم حضور یک مشاور حقوقی در شرکت برای چیست؟ وظایف مشاور حقوقی شرکت چیست و چه کارهایی برای شرکت میتواند انجام دهد؟

از آنجا که با پیشرفت و توسعه کسب و کارها در جامعه امروزی روابط فردی و سازمانی دچار پیچیدگی هایی شده است و افراد و شرکت ها ممکن است که خواسته یا ناخواسته دچار مسائل و مشکلاتی شوند که به تنهایی از عهده آن بر نیایند. همان طور که میدانید یک شرکت یا سازمان تشکیل شده از افراد و کارشناسانی است که به صورت تیمی در جهت رشد و ابقای شرکت کار میکنند. مشاور حقوقی شرکت نیز یکی از افرادی است که حضور او میتواند به حل مسائل و مشکلات حقوقی کمک نماید.

مسائل حقوقی شرکت ها

هر شرکتی در مدت کار خود ممکن است که به مسائلی برخورد کند. در این زمان اطلاع قبلی از این مسائل میتواند به حل سریع آن کمک کند و نداشتن اطلاعات موجب میشود مشکلی که به سادگی توسط یک مشاور حقوقی شرکت قابل حل بود تبدیل به یک مشکل بزرگی شود که بسیار دشوار و غیر قابل حل تبدیل شود. مسائلی همچون مشاوره حقوقی ثبت شرکت اعم از شرکت با مسئولیت محدود یا تضامنی و قوانین مربوط به هر کدام از آنها. مسائلی همچون هیات مدیره و مدیر عامل، شرکا و … و اطلاعات و مسائل مربوط به آن و مشکلاتی که ممکن است پیش بیاید. همچنین مشکلات بین شرکت ها نیز از مسائل حقوقی شرکت هاست.

 

شرح وظایف مشاور حقوقی شرکت

از آنجا که مشاور حقوقی شرکت کارشناسی خبره در زمینه مسائل حقوقی شرکت هاست و فیلد کاری او عموما به این زمینه محدود میشود، ایشان توانایی این را دارند که مسائل مربوط به شرکت را از صفر بررسی کند و انجام دهد. اولین مسائلی که با آن رو به رو میشود عبارت است از تعیین نوع شرکت ثبتی، تعیین هیات مدیره و شرکا، تعیین اهداف شرکت و انجام کارهای مربوط به ثبت شرکت از جمله وظایف یک مشاور حقوقی شرکت میباشد. همچنین روابط حقوقی مربوط به سهامداران، اعضای هیات مدیره و مسئولیت ها، اعتبار حقوقی اسناد و تصمیمات و … نیز از جمله این مسائل میباشد.

وکیل حقوقی شرکتها

وکیل یا مشاور حقوقی شرکت میتواند شرح وظایفی محدود و یا گسترده داشته باشد. این امر به میزان زیادی به شرکت و فعالیت های آن وابسته است. مثلا اگر شرکتی دارای روابط تجاری بین المللی و صادرات و واردات است حتما باید یک وکیل حقوقی داشته باشد که مشاور حقوقی شرکت و وکیل بین المللی بسیار متبحری باشد. مسائل مربوط به شرکت بسیار زیاد است و هر کدام از مسائل قوانین و مقررات ریز و درشت بسیاری دارد که لازم است که یک مشاور متبحر آن ها پیگیری نماید. از این رو حضور یک وکیل یا مشاور حقوقی متبحر در شرکت ها لازم و ضروری است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید