جعل اسناد و مدارک

جرم جعل اسناد و مدارک در حقوق کیفری ایران

جعل اسناد و مدارک در کشور ما به دو گونه شناخته می شود. گونه ی اول جعل اسناد و مدارک : «جعل مادی» و گونه ی دوم آن «جعل معنوی» است. جعل مادی به تغییر شکل و ظاهر اسناد و مدارک با روش های فیزیکی خاصی می پردازد. در حالی که جعل اسناد و مدارک به صورت معنوی متفاوت است. جعل معنوی در واقع تغییر محتوای یک سند حقیقی است.

به نظر می آید که فلسفه ی عمل جعل اسناد و مدارک این است که چون اسناد در جامعه به عنوان ملاک هایی قابل اطمینان شناخته می شوند و کمتر جای شک و تردید دارند. با این حال کم تر کسی وجود دارد که به اسناد و مدارک رسمی شک کند.

با جعل اسناد و مدارک ضرر هایی اتفاق می افتد. چه به صورت مستقیم و چه غیر مستقیم. می توانیم بگوییم که کسی که این جرم را مرتکب می شود باعث تأثیراتی در جامعه شده و مثلا به شخص خاصی ضرر مالی می زند. برای مثال کسی که سند ملکی را جعل می کند ، مالکیت مالک اصلی را از او سلب می کند. مورد دیگری که در زیان های جعل اسناد و مدارک مطرح می شود ، سوء استفاده ی مجرمین حرفه ای از این عمل است.

نکات جرم جعل اسناد و مدارک هویتی

 1. این که در جعل اسناد و مدارک هویتی ، هویت حقیقی شخص معلوم نیست و سر نخی از خود بر جای نخواهد گذاشت و این موضوع پیگیری جرم را سخت و سخت تر خواهد کرد.
 2. در حقیقت اسناد هویتی مجوز ورود انسان به نقش شهروندی و استفاده از حقوقی در جامعه است. چه از نظر اجتماعی و چه از لحاظ فرد خاص در اجتماع.
 3. مورد دیگر این موضوع است که اسناد هویتی قلابی (در صورت عدم تشخیص این که این سند و مدرک جعلی است) امکان صدور اسناد و مدارک صحیح را دارد و این موضوع گستره ی سوء استفاده را بیش تر و بیش تر می کند.
 4. منفعت دیگری که جعل اسناد و مدارک هویتی برای مجرمین دارد این است که این مدارک در موقعیت های مختلف و متنوعی کاربرد دارند. و همچنین از نظر مالی خسارت زیادی را برای مالک حقیقی ایجاد می کند.

انگیزه انجام جرم جعل اسناد و مدارک

شاید این سؤال برای اکثر ما پیش بیاید که چرا جعل اسناد و مدارک اتفاق می افتد و چرا افراد حرفه ای در این کار به هدف خود می رسند.

مشاور حقوقی دادارتل پاسخ میدهد: پاسخ این سؤال این است که اسناد هویتی دارای آسیب پذیری هایی است که جعل را برای مجرمین راحت تر می کند.

متأسفانه پرونده های این جرم در حال افزایش است. به گونه ای که تنها در یک دادسرا حدود هشت هزار پرونده ی جعل سند بررسی می شود.

انواع جعل اسناد و مدارک

 1. جعل اسناد و مدارک هویتی : مدارکی برای اثبات هویت شخص هستند که شامل کارت ملی ، شناسنامه ،مدارک شناسایی صنفی ، گذرنامه ، کارت پایان یا معافیت از خدمت ، کارت شناسایی در ادارات دولتی کشور ، گواهینامه و مدارکاتی که هویت فرد را نشان می دهد. البته بعضی از موارد بالا به صورت مستقل جزو انواع جعل هستند.
 2. جعل شناسنامه
 3. جعل کارت ملی
 4. جعل گذرنامه
 5. جعل گواهینامه رانندگی
 6. جعل کارت معافیت خدمت و یا پایان خدمت
 7. جعل مدارک صنفی: مدارکی که از نهاد ها و ارگان های کشور برای کارکنان صادر می شود که می توان آن ها را به عنوان کارت شناسایی هویت استفاده کرد.
 8. جعل اسناد: شامل درست کردن نوشته ی جدید و جعل امضاء و مهر ، محو و یا سیاه کردن ، تراشیدن یا خراش دادن و هر گونه تغییر در سند حقیقی با قصد حیله و فریب است.
 9. جعل جرم : تغییر دادن انجام کار یا عدم انجام کار هایی که بر اساس قانون دارای مجازات هستند.
 10. جعل مال : به این معنی است که با استفاده از جعل مالی را از کسی ببرند.
 11. جرائم علیه اموال شخص: سرقت و مخفی کردن بعضی چیز ها ، صدور چک بلا محل و پرداخت نشدنی ، کلاهبرداری و انواع خاص آن ، معامله اموال دزدی و …
 12. سرقت: دزدیدن مالی از فردی
 13. خیانت در امانت: صاحب شدن ، از بین بردن ، استفاده کردن و گم کردن با سوء نیت توسط کسی که چیزی یه آن سپرده شده و یا در حکم سپردن بوده است.
 14. کلاهبرداری: درباره ی این موضوع گسترده قبلا توضیح داده شده است. عزیزانی که قصد کسب اطلاعات دقیق درباره ی موضوع کلاهبرداری را دارند ، می توانند به بخش کلاهبرداری در این سایت مراجعه بفرمایند.
 15. چک پرداخت نشدنی ( چک برگشتی ) : چک صادر شده از حسابی که به مقدار کافی و مورد نیاز چک پول ندارد.
 16. حتی تغییر دادن یا ساختن بیانات مقام معظم رهبری و اشخاص دیگر مهم کشور ، سوء استفاده از چک سفید امضاء و جعل امضاء نیز نوعی از انواع جعل هستند.

 

روش های تشخیصی برای جعل اسناد و مدارک

 • گرافولوژی : این روش تشخیصی جالبی است. در واقع این روش روانشناسی امضاء و خط است که با آن معلوم می شود که فرد امضاء کننده در هنگام امضاء کردن دارای وضع عادی و نرمال یا تحت فشار بوده است.
 • روش فیزیکی: برای تشخیص اسناد سوخته که بر اثر سوختن به رنگ خاکستری در آمده اند و همین طور برای تعیین زمان امضاء از پرتو مادون قرمز استفاده می شود. برای تشخیص نخ پول ( لومیناس ) و چک و تشخیص تغییر یا حذف مواردی از اسناد با خود نویس از پرتو فرا بنفش استفاده می شود.
 • روش شیمیایی: انجام آزمایش « سولفوسیانورپتاسیم » برای ظاهر شدن خط هایی که در شناسنامه یا اسناد و مدارک دیگر با جو هر نوشته شده است ، صورت می گیرد. و همچنین آزمایش « توفل آنالیز» برای هماهنگی دو نمونه خط در اسناد و مدارک انجام می شود.

مجازات جعل اسناد ومدارک

برای این جرم که باعث ضرر با استفاده از حیله وفریب می شود ، مجازات مختلفی با توجه به نوع جعل در نظر گرفته می شود. مانند : مجازات نقدی و حبس.

مجازات مدارک دانشگاهی دانشگاه های داخل کشور و یا خارج از کشور بر اساس قانون کشورمان حبس از یک سال تا سه سال متغیر می باشد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید