معنا و مفهوم ممنوع الخروج

معنا و مفهوم ممنوع الخروج چیست؟

بهتر است در ابتدا به تعریف و معنا و مفهوم ممنوع الخروج بودن بپردازیم. ممنوع الخروج یعنی کسی از طرف فرد دیگر ، دولت ، نهاد ، پلیس و یا هر موارد دیگری نتواند از کشور خارج شود و بر اساس قانون مجبور می شود که در کشوری که حکم ممنوع الخروجی برای او صادر شده است بماند.

چند دسته از افراد می توانند ممنوع الخروج شوند ( البته مطابق قانون جمهوری اسلامی ایران ) :

۱٫ افرادی که خروج آن ها باعث شود که مصلحت های کشور جمهوری اسلامی به خطر بیفتد.

  1. کسانی که در خارج کشور کار هایی از قبیل کلاهبرداری ، خرید و فروش مواد مخدر و غیر مجاز ، دزدی و سرقت ، ولگردی ، فساد اخلاقی و سایر کارهایی که از نظر جمهوری اسلامی ایران خلاف به حساب بیاید و باعث سوء شهرت شود انجام دهند.
  2. بدهکاران قطعی مالیاتی
  3. افرادی که بدهکاری آنان توسط صدور حکم قطعی دادگاه یا صدور اجراییه در اجرای سازمان ثبت اسناد و املاک ثابت شده است.
  4. اشخاصی که به دستور کتبی مقامات قضایی حق خروج را ندارند.
  5. کسانی که گرفتن گذرنامه و حق خروج آنان به اراده شخص دیگری مانند پدر ، شوهر ، مادر و … است.
  6. محکومان کیفری که دوره محکومیت آن ها تمام نشده است .
  7. بدهکاران بانکی. رییس پلیس مهاجرت و گذرنامه اعلام کرده است که روزانه لیست این افراد به نیروی انتظامی فرستاده می شود و ما نیز آن ها را ممنوع الخروج می کنیم.
  8. مقام های قضایی می توانند به استناد آن ها رأی به ممنوعیت خروج بدهند.

فهمیدن ممنوع الخروج بودن در فرودگاه

البته به علت این که این حکم زمانی صدور می شود به این افراد خبر داده نمی شود، اغلب به این موضوع اعتراض دارند. زیرا فرد مسافر تمام هماهنگی های سفر را انجام می دهد و یا شاید کار مهمی در خارج از کشور دارد ، زمانی که به فرودگاه می روند و فکر می کند همه چیز عالی و هماهنگ است به ان ها اعلام می شود که اجاره ی خروج از کشور را ندارد. البته به تازگی می توان قبل از سفر این موضوع را اینترنتی چک کرد و یا حتی می توان با مراجعه به اداره گذرنامه و ارائه اصل گذرنامه از وضعیت خروج خود مطلع شد.

البته حکم ممنوعیت خروج را دادگاه نیز با توجه به دلایل موجود و شرایط حاکم می تواند صادر کند. دادگاه می تواند هر شش ماه یک بار آن را تمدید کند. البته این نکته مهم را نمی توان نادیده گرفت که این حکم تا بیست روز بعد از صادر شدن قابل اعتراض است.

اگر فردی سفری واجب داشته باشد که وجوب آن از قبل ثابت شده باشد و یا مسافرت درمانی داشته باشد دادگاه به صورت موقت اجازه ی خروج او از کشور را می دهد.

 

شاید برای برخی از عزیزان سؤال پیش بیاید که چه زمانی کسی از گرفتن گذرنامه محروم می شود.

لازم به گفتن است که اگر کسی را قبل از گرفتن گذرنامه ممنوع الخروج کردند ، اگر درخواست گذرنامه کند نمی تواند آن را بگیرد اما اگر بعد از گرفتن گذرنامه ممنوع الخروج شود در فرودگاه به او اعلام خواهد شد و یا با مراجعه حضوری به اداره گذرنامه یا به صورت اینترنتی می تواند مطلع شود.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید