حذف نام همسر از شناسنامه

آیا حذف نام همسر از شناسنامه امکان پذیر است؟ بسیاری از افراد بعد از جدا شدن از همسر خود یا بعد از ، از دست دادن او خواستار این هستند که نام همسر را از شناسنامه خود پاک کنند.

حذف نام همسر از شناسنامه قانون هایی دارد و باید مطابق با شرایط خاص باشد که به بیان این شرایط خواهیم پرداخت.

شرایط حذف نام همسر از شناسنامه

  • حدف نام همسر از شناسنامه در صورتی عملی خواهد شد که در دوران عقد باشد و باکره بودن زوجه اثبات شود. در این شرایط حذف نام همسر از شناسنامه بر طبق قانون و سند طلاق انجام خواهد گرفت.
  • خانم هایی که ازدواج دوم به بالا یا حتی ازدواج اول آن ها اتفاق می افتد و باکره نیستند ، قادر نیستند مانند شرطی که در بالا ذکر شد وارد شوند و حذف نام همسر از شناسنامه برای آن ها انجام نمی پذیرد.
  • بر اساس قانون های جدیدی که در چند سال اخیر وضع و عملی شده است؛ اگر طلاق قبل از برقراری رابطه ی جنسی انجام شود ، زن می تواند با ارائه ی مدارک مورد نیاز و با چر کردن فرم ، تقاضای صدور شناسنامه ی المثنی دهد که حذف نام همسر در آن اتفاق افتاده باشد. برای مردان هماین موضوع صادق است اما اگر طلاق بعد از رابطه ی جنسی صورت گیرد ، ثبت احوال از حذف نام همسر از شناسنامه جلوگیری خواهد کرد.
  • اگر همسر شخصی فوت کرد می تواند بعد از ثبت ازدواج جدیدش ، نام همسر سابق فوت شده را حذف کند. ایرادی که بر این قانون وارد شده است اشاره ای به نام فرزند یا فرزندان نشده است. گفته شده است که فرد حتی با وجود فرزند هم می توانند به حذف نام همسر از شناسنامه اقدام کنند با این وجود که اسم مادر و پدر در شناسنامه ی فرزند قید شده است.
  • اگر شخصی از همسر خود جدا شود و بعد از این اتفاق تصمیم به ازدواج بگیرد ، می تواند بعد ثبت شدن ازدواج جدیدش در شناسنامه اقدام به حذف نام همسر سابق از شناسنامه کند. شاید بعضی از افراد به این فکر کنند که چرا بعد از ثبت این اتفاق می افتد یا این که اصلا این حذف نام با این شرایط چه ضرورتی دارد؟

مقاله پیشنهادی: مشاوره حقوقی خانواده

مقاله پیشنهادی: مشاوره حقوقی ثبت شرکت

مزایای حذف نام همسر از شناسنامه

  1. اول از همه از نام گذاری شدن همسر جدید با نام همسر دوم جلوگیری می شود.
  2. دوم این که حذف نام همسر از شناسنامه نه فقط یا معرفی بلکه پس از ثبت ازدواج جدید صورت می گیرد به این علت است که همسر جدید از ازدواج قبلی فرد آگاه شود و مسئله ای پیش نیاید. اما هر فردی قبل ازدواج هم می تواند با گرفتن گواهی تجرد از وضعیت قبل از ازدواج همسر خود خبر دار شوند. چرا که درست است که می توان با شرایطی نام همسر را از شناسنامه حذف کرد اما این اطلاعات در سیستم ثبت احوال ثبت شده است.
  3. از لحاظ روانی صاحب شناسنامه احساس بهتری دارد ؛ چرا که این موضوع از حریم های شخصی هر فردی به شمار می آید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید